Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazınız
 
ÜRÜNLER
HABERLER
MAİL LİSTESİ
İsim Soyisim
E-Mail
 

 
»Gelecek HDTV'de

Doğru seçim için...

Dijital devrim, Dijital ses ve görüntü standartları, Geri dönüş kaybı(RL), Kablo seçiminde dikkat edilmesi gereken temel kurallar.Bir ucunda biz

DİJİTAL DEVRİM

Teknolojide meydana gelen gelişmeler sonucunda dijital sistemlere geçiş son derece hızlanmıştır. Radyo ve televizyon yayınları da bundan payını almış ve dijital formatlar TV yayınlarında, stüdyolarda, film endüstrisinde ve daha birçok ilgili alanda gün geçtikçe paylarını artırmaya başlamıştır. Dolayısıyla bu sistemler için özel tasarlanmış kablolar ve bu kablolarla uyumlu konnektörler kullanmak gerekmektedir.  Bu bültenle sizleri hem dijital formatlarla ilgili olarak hem de dijital sistemlerde kullanabileceğiniz kablolarda aramanız gereken özellikler hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

DİJİTAL SES VE GÖRÜNTÜ STANDARTLARI

Data Hızı

Bant aralığı

Standart

Tanım

143 Mb/s

71,5 MHz

SMPTE 259M

NTSC

177 Mb/s

88,5 MHz

ITU-R BT.601

PAL/SECAM

270 Mb/s

135 MHz

SMPTE 259M

Component Video 4:3

360 Mb/s

180 MHz

SMPTE 259M

Component 16:9

540 Mb/s

270 MHz

SMPTE 344M

Component  Widescreen

1,485 Gb/s

742,5 MHz

SMPTE 292M

HDTV

 

Önce "Dijital Televizyon"(DTV) terimini açıklamalıyız. Bu yayınlarda ses ve görüntü sinyalleri analogdan dijitale dönüştürülerek elde edilir, tersine işlemlerle açılarak ilk haline getirilir. Dijital görüntü televizyon ekranında "piksel" adı verilen farklı renk ve ışıklılıktaki noktalardan oluşmaktadır. Görüntünün çözünürlük(resolution) olarak ifade edilen kalitesi bu noktaların en ve boy için olan sayılarının çarpımı demek olan toplam sayısından ibarettir. Bu sayı ne kadar yüksek olursa görüntünün tanımlılığı (definition) o kadar yüksek olur. Dijital sistemler hem ikili sayı sistemini kullandıkları için hem de ses ve görüntü sinyalleri çok kompleks sinyaller oldukları için çok yüksek frekanslara gereksinim vardır. SDTV-SDI iletim hızı 270Mbps iken HDTV-SDI iletim hızı 1,485Gbps dir.

Dijital görüntü iletimi (SDI)  ile ilgili standartlar Amerika’da SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers) tarafından belirlenmektedir. Avrupa’da ITU(CCIR) PAL/SECAM olarak bilinen standardı geliştirmiştir.  Standartlar; bant aralığı, kullanılan teknoloji gibi özelliklere bağlantılı olarak değişir. Yandaki tabloda standartlar gösterilmiştir.

 

Diğer ucunda siz

 

Geri Dönüş Kaybı(RL)

Herhangi bir kabloda sinyal iletiminde önemli olan faktörlerden biri de RL (return loss)  geri dönüş kaybıdır. Geri dönüş kaybı herhangi bir dağıtım sistemine gönderilmiş sinyallerin gücünün,  kaynağa geri yansıyan güce oranı şeklinde ifade edilebilir. Kablonun yapısındaki empedans farklılıklarının neden olduğu bir sinyal zayıflamasıdır. Bu empedans farklılıkları sinyalin geri kaynağa yansımasına neden olurlar. Düşük frekanslarda geri dönüş kaybı küçük bir etkiye sahiptir, 50 MHz’ in üzerindeki frekanslarda etkisi gözle görülür biçimde artar. 1500 Mhz ve üstü frekanslarda ise kritik bir faktördür. Bu nedenle HD sistem performanslarında anahtar bir ölçü olarak dikkate alınmalıdır.

SMPTE 292M 1.485GHz’ de geri dönüş kaybının en az –15dB olmasını tavsiye etmektedir.

 

Konektör Seçimi

75 OHM oaxial kablolar dijital görüntü aktarımı için en iyi çözümdür. Burada önemli olan bu kabloların uygun BNC konnektörleri ile beraber tesisatlandırılmasıdır. Ancak bu şekilde empedans uyumu sağlanabilir ve kablodan istenen verim alınabilir. 75 OHM coaxial kablo ve 75 OHM BNC konnektör kullanarak, 2GHz e kadar frekanslarda geri dönüş kaybı 26dB olur. Eğer kablonun her iki ucuna 50 OHMBNC konnektörler bağlanırsa, frekans yükseldikçe geri dönüş kaybı etkisini göstermeye başlar ve sinyallerde bozulmalar başlar.