Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazınız
 
ÜRÜNLER
HABERLER
MAİL LİSTESİ
İsim Soyisim
E-Mail
 

 
»Seslendirme sistemleri için kablo seçimi

İletkenlerin kablo üzerindeki etkisi, yalıtım malzemelerinin seçimi, niçin kablolarda ekran kullanırız, kablo seçiminde dikkat edilmesi gereken temel kurallar.


BİR UCUNDA BİZ

Seslendirme kablolarında yapısal özellikler sistem kurulumunda önemli rol oynar. Bu yazıda yapıyı oluşturan elemanlardan bahsedeceğiz.

Oksijensiz bakırlar(OFC), kristal yapısındaki farklılık sayesinde elektron akışına doğal bir yoldan izin verir. İletkenlik oksijen içeriğiyle ters orantılıdır. OF bakırlar, daha yüksek iletkenlik değeri ve yüzey kalitesiyle seslendirme kabloları için iyi bir seçim olacaktır. İletkenler açısından değerlendirildiğinde diğer bir görüş yüzey etkisine bağlanabilir.

Yüksek frekanslara çıkıldıkça kayıplar iletkenin merkezine yakın ve dış tabakalarda oluşur. Bu problemi iletkenlerin kesit alanının çapa oranını azaltarak çözebiliriz. Bu pratik olarak düşük akım taşıma kapasitesine sahip olmasına rağmen ince telli iletken kullanılması demektir. İnce iletkenlerin bu problemini farklı kesit seçeneklerimizle ortadan kaldırabiliriz. İnce tellerden oluşmuş bir yapıda bu dezavantajı iki farklı avantaja dönüştürebiliriz; esneklik ve ekranlama. Bu avantajlar dikkate alındığında göz önüne alınması gereken aynı kesit için daha ince iletkenler kullanıldığında daha fazla yüzey elde edilmesidir. Böylece ince iletkenlerden oluşturulmuş aynı kesitteki kabloya daha fazla iş yaptırırız.

Bu ince iletkenlerin başka bir avantajı ise elle tutulması sırasında gürültü azalmasıdır. Siz hiç sahnede canlı performans sırasında tümüyle hareketsiz duran bir kişi gördünüz mü?

Bir kablodaki diğer bir önemli özellik kapasitedir. Düşük kapasitans değerine sahip kablolar yüksek frekans seviyelerinde daha iyi performans gösterirler. Seslendirme kablolarının iç ve dış ortamlarda kullanılması dikkate alınarak yalıtım ve kılıf malzemelerini doğru seçmek gerekir. Düşük sıcaklıklarda dahi kablonun elektriksel ve mekanik özellikleri değişim göstermemelidir.

Kablo ekranlaması hakkında;

Şartın başarılı olabilirliği, kablo üzerinden taşınan sinyalleri, istenmeyen gelişmelerden uzak tutmak, yani elektromanyetik alanlardan ve radyo frekanslarından korumak.

Seslendirme sistemini meydana getiren elemanlar içinde yer alan kuvvetlendiriciler, hatta elektrik bölmelerinin açılıp kapatılması sırasında oluşan pikler geçici güçlü elektromanyetik alanlar oluşturur. Bu alanlar genellikle sizin ses düzeniniz içinde kendi yolunu bulur. Burada elektromanyetik bir arayüzden bahsediyoruz. Çünkü bugünün sahne ve stüdyoları tipik bir spagetti tabağına benzemektedir. Özellikle AC kabloları, yanlarındaki sinyal kablolarında bozulmalara neden olmaktadır. Hatta kabloların içinde de plastik yalıtkanlar da dahil, iletkenin hareketi bile küçük parazitik akımlar oluşturabilir.  Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde sizin müzik sisteminiz içinde açık olarak işitilebilir bir hal alır. Kablonun merkezindeki iletkenlerin etrafında oluşturulan iletken bir tabakayla kablo dış elektromanyetik etkilerden uzak tutulur.

Diğer ucunda siz

Size, kimin ne söylediği önemli değildir. Her kablo sizin sinyallerinizi zayıflatacaktır. Kabloda kayıpların korunması kullanıcıya bağlıdır. Uygun kablo tesis edildiğinde olumsuz etkiler yok olur. Burada ne yapacağız; enstrüman kabloları için düşük kapasitans(C) değerlerine, hoparlör kabloları için düşük direnç(R) ve indüktans(L) değerlerine bakmamız daha önemlidir. 

Hoparlör kablolarında yüksek kesitlerde kablolar düşük direnç değerleri sunar. Bu kablolarda düşük kayıplar için damping faktörü göz önüne alınarak düşük kesitlerden kaçınmalıyız. Kablolarımızı mümkün olduğu kadar kısa kullanalım. Gitar kablosu için 5 metreden fazlası kesinlikle yüksek frekans sinyal içeriğini azaltır. Eğer uzun enstrüman kablosu kullanmak gerekliyse düşük empedanslı çeviriciler kullanılmalıdır.

Birçok mikrofon halihazırda düşük empedanslıdır. Öyleyse burada empedans için değişime gerek yoktur. Özel durumlarda dört iletkenli mikrofon kabloları iyi bir seçim olacaktır. Bu iki dengeli çiftleme sayesinde kablonun elektromanyetik etkilere karşı hassasiyeti azaltılmış olur. Sistem kuruluşlarında önemli bir konuda doğru topraklama yapılmasıdır. Bir diğer hususta doğru konektör seçimi ve bağlantısı!..